Чому ти не їси запитав його коля

Чому ти не їси запитав його коля. Урок літературного читання «В.А.Осеева« Три товариші

Урок літературного читання

Тема: «В.А.Осеева« Три товариші »

мета: формування уявлення учнів про дружбу.

удосконалювати вміння аналізувати текст;

закріплювати вміння вибудовувати ланцюг подій;

удосконалювати навичку виразного читання;

вчити складати характеристику героя на основі аналізу його вчинків;

розвивати вміння емоційно сприймати текст,

висловлювати при читанні почуття і характер дійових осіб;

розвивати критичне мислення;

виховувати інтерес до читання;

виховувати бажання бути кращими, добрішими, доброжелательнее;

вчити аналізувати свою поведінку через вчинки літературних героїв.

устаткування: мультимедіа апаратура, 5 конвертів з прислів’ями, дерево передбачень, плакати, фломастери, тексти для кожного учня.

технологія: ІКТ, РКМЧП, здоров’язберігаючих, технологія продуктивного читання, проблемно-діалогова.

прийоми: прогнозування (дерево передбачень), кластер, читання з зупинками, сінквейн, лего-читання.

По виду джерела інформації: словесні, практичні, наочні;

По виду навчальної діяльності: самостійна робота (робота з епізодами), лего-читання; проблемно-пошуковий метод (при вибудовуванні уривків по порядку; зборі прислів’їв)

Форми пізнавальної діяльності:

Засоби навчання: наочні, технічні, дидактичні.

I Організаційний момент. Психологічний настрій.

З дитинства ми любимо грати і сміятися,

З дитинства ми вчимося добрими бути.

От би такими завжди залишатися,

Щоб посміхатися і міцно дружити!

Філософи мої, добрий день! Який у вас настрій?

Сьогодні роботу ми почнемо з притчі Леонардо да Вінчі. Послухайте, будь ласка, і скажіть про що вона?

Висунувши голову з гнізда, орлятко побачив безліч птахів, що літають внизу серед скель.

«Мама, що це за птахи?» – запитав він.

«Наші друзі», – відповіла орлиця синові. Орел живе на самоті, така його доля. Але і він часом потребує оточенні. Інакше який же він цар птахів? Все, кого ти бачиш внизу, наші вірні друзі.

Задоволений маминим роз’ясненням, орлятко продовжував з цікавістю спостерігати за польотом птахів, вважаючи їх відтепер своїми вірними друзями. Раптом він закричав:

Ай-ай! Вони вкрали у нас їжу!

Про що ця притча? (Про дружбу, про допомогу)

Діти, скажіть, будь ласка, що для вас означає слово «дружба»?

А навіщо людині друг?

Хто може бути вашим другом?

Яка тема нашого уроку? слайд 1 Життя дане на добрі справи

Якщо ми заглянемо в тлумачний словник С.І. Ожегова, то знайдемо, що

слайд 2 дружба – це близькі стосунки, засновані на взаємній довірі, прихильності і спільності інтересів.

Як ви розумієте:

На взаємній довірі (немає ніяких таємниць один від одного),

Прихильності (відданість, симпатія),

Спільність інтересів (одні і ті ж інтереси)

Багатьох дитячих письменників цікавили взаємини між дітьми. Одна з них Валентина Осєєва. слайд 3

Валентина Олександрівна Осєєва-Хмельова – одна з найвідоміших дитячих письменників, яка намагалася розгадати чарівну силу не тільки слів, але і вчинків маленьких дітей.

Вона народилася 15 квітня 1902р. в м.Києві. В юні роки мріяла стати актрисою. Працювала в трудовій комуні для безпритульних дітей і малолітніх злочинців. У вільний час складала казки, писала п’єси, ставила їх разом з дітьми.

В.Осеева згадує: «Коли я була такою ж як ви, я любила читати маленькі розповіді. Я любила їх за те, що могла читати без допомоги дорослих.

Один раз мама запитала:

Сподобався тобі розповідь?

Не знаю. Я про нього не думала. Мама дуже засмутилася. Мало вміти читати, треба вміти думати.

З тих пір, прочитавши розповідь, я стала думати про хороших і поганих вчинках дівчаток і хлопчиків. А іноді про свої власні.

Це дуже допомогло їй в житті. Вона написала для вас багато коротких оповідань. Щоб вам було легше навчитися читати і думати. слайд 4 Зверніть увагу на виставку книг В.Осеевой. Тут ви можете побачити такі книги як: «Дінка», «Дінка прощається з дитинством», «Добра господиня», «Чарівне слово» і т.д.

Сьогодні ми познайомимося з твором «Три товариші».

Як ви думаєте про що буде йти мова в оповіданні? Ваші прогнози я буду записувати на дерево передбачень.

Як ви думаєте хто ці хлопчики? (Герої оповідання, товариші, друзі).

Кого можна назвати другом, товаришем? Обговоріть в групі і складіть кластер. (Кожна група зачитує свій кластер).

III Физминутку Слайд 5

Отже, ми прочитаємо зараз розповідь і перевіримо свої припущення, познайомимося з героями твору.

Первинне читання з зупинками

Як ви думаєте, чим закінчилася ця історія? (Хлопчики поділилися сніданком; Вітя знайшов свій сніданок – на дерево передбачень)

Дочитайте уривок. Порівняйте свої припущення. Що вас здивувало? (Здивувало те, що тільки один хлопчик поділився сніданком з Вітею).

Чи підходить назва «Три товариші» до розповіді?

Які почуття викликав текст? Який він: сумний або веселий, добрий чи злий, повчальний або не дуже.

Хлопці, ви любите грати в лего? Це завжди захоплююче. А адже читання теж схоже на гру в конструктор: з букв складаються слова, зі слів – пропозиції, а з пропозицій – текст. Лего складається з безлічі частин, з яких щось збирається і складається, вставляючи в відсутню конструкцію.

В оповіданні пропущені слова. Їх треба вставити. слайд 6

(Пропущені слова: сніданок, хлопці, в сторонці, запитав, втратив, сказав, білого, далеко, відвернувся, ніс, класти, запитав, простягнув, їж)

Яких слів більше? Слів, які позначають дії або предмети?

Віднови зруйнований текст. Постав фрагменти в потрібному порядку. слайд 7

Зліва перераховані імена хлопчиків, а справа то, що кожен з них зробив. Але їх дії переплутані. З’єднай стрілочками героїв і їх вчинки.

Коля поділився бутербродом

Володя висловив співчуття

Вітя втратив сніданок

Подивіться, в одній і тій же ситуації троє хлопців вчинили по-різному: один дав пораду, інший поспівчував, третій поділився сніданком. Як ще по-іншому могли вчинити хлопчики?

Чий вчинок тобі більше сподобався і чому?

Як повів себе Володя? З яким почуттям потрібно говорити його слова? Прочитай.

Які слова підказують, що Володя був засмучений? Прочитай.

Як би ти вчинив у такій ситуації?

Як ви думаєте, як будуть розвиватися події далі? Придумайте продовження розповіді.

Гра «Збери прислів’я»

У народі складено багато прислів’їв про дружбу. Розсипані прислів’я зберіть (робота в групах).

Отже, яка тема нашого уроку?

Хто з героїв відповідає всім характеристикам справжнього друга?

Скільки насправді друзів виявилося у Віті?

Що значить бути хорошим другом?

Складемо сінквейн своє розуміння слова слова друг. слайд 8

Допоможе, підтримає, підкаже.

Чи не кине в біді одного.

Чому вчить нас це оповідання? (Твір дає нам можливість розібратися в людських відносинах).

Складемо закони дружби. слайд 9

Головні герої оповідання Осєєва «Три товариші» – школярі Міша, Коля і Володя. Під час сніданку на великій перерві хлопці звернули увагу, що їх товариш Вітя нічого не їсть. Тоді Коля поцікавився у Віті, що ж сталося. З’ясувалося, що Вітя втратив свій сніданок. Коля, який в цей час їв шматок білого хліба, сказав, що це погано – втратити сніданок.

Інший товариш Віті, якого звали Міша, став з’ясовувати, яким чином Вітя міг втратити сніданок. Миша повчально зауважив, що сніданок треба носити в сумці, а не в кишені. І тільки третій товариш Віті, на ім’я Володя, нічого не став говорити, а просто розламав свій бутерброд з маслом навпіл і поділився з товаришем.

Таке короткий зміст розповіді.

Головний зміст оповідання «Три товариші» полягає в тому, що справжній друг і товариш не той, хто повчає, а той, хто допомагає.Коля і Міша лише поспівчували Віті, але не вжили жодних дій, щоб допомогти товаришеві. Реальну допомогу Віті надав Володя, який поділився з ним своїм сніданком, не кажучи при цьому ні слова.

В оповіданні мені сподобався Володя, який надійшов, як справжній товариш. Він поділився з Вітею їжею і не став при цьому говорити йому повчальні слова.

Які прислів’я підходять до розповіді «Три товариші»?

Порадників багато, а помічників немає.
Назвався іншому – допомагай в біді.
Без біди одного не дізнаєшся.

Тема. В.А. Осєєва «Три товариші».

Мета діяльності педагога: створити умови для формування моральних понять «честь- безчестя» для розвитку навчальних і читацьких умінь.

Формувати уявлення учнів про дружбу.

Вчити складати характеристику героя на основі аналізу його вчинків, розвивати вміння емоційно сприймати текст, висловлювати при читанні почуття і характер дійових осіб, розвивати критичне мислення, виховувати бажання бути кращими, добрішими, більш дружелюбним.

Плановані результати (УУД):

особистісні: застосовувати правила ділового співробітництва; оцінювати вчинки людей, життєві ситуації з точки зору загальноприйнятих норм і цінностей; емоційно прожити текст, висловлювати свої емоції; проявляти терпіння і доброзичливість, довіру до співрозмовника;

регулятивні – планувати рішення навчальної завдання, оцінювати результати діяльності, аналізувати власну роботу;

пізнавальні – відтворювати по пам’яті інформацію, необхідну для вирішення навчальної завдання, перевіряти, знаходити додаткову інформацію, використовуючи довідкову літературу та інтернет, робити висновки в результаті групової роботи;

комунікативні – сприймати текст з урахуванням поставленої навчальної завдання, знаходити в тексті інформацію, необхідну для її вирішення, складати невеликі усні монологічні висловлювання, домовлятися з однокласниками про правила спілкування і дотримуватися їх, вчитися працювати в групі, виконувати різні ролі;

предметні: сприймати на слух художній текст у виконанні вчителя, учнів; вчитися називати прізвище автора і заголовок, порівнювати розповідь і мультфільм; виділяти головну думку твору.

Конверт з фігурками хлопчиків, древо передбачень, мультимедійний проектор, презентація, «драбинка успіху», кружечки.

технологія: розвиток критичного мислення.

прийоми: прогнозування за назвою, древо передбачень, кластер,

читання з зупинками, сінквейн.

Орг. момент. Психологічний настрій.

Слайд №1. Читання хором.

Не буду лінуватися.

Багато про що з книг дізнаватися.

А) Прочитай скоромовку, прічітивать по одному слову.

У оси НЕ вуса, які не вусища, а вусики.

Від тупоту копит пил по полю летить.

Б) Знайди в кожному стовпчику слова, які відрізняються однією літерою.

I . Виклик. 1. Перевірка домашнього завдання.

Виразне читання віршів С. Маршак, О. Григор’єва, Е Успенського. Яке вірш вам здалося забавним? Чому?
2. Актуалізація знань.
учитель:
Сьогодні роботу ми почнемо з притчі Леонардо да Вінчі.
– Про що ця притча?

Леонардо Да Вінчі

Відповіді дітей (про дружбу, про допомогу)

учитель:
Діти, скажіть, будь ласка, що для вас означає слово «дружба»? – А навіщо людині друг?
– Хто може бути вашим другом?
– Яка тема нашого уроку?

3. Повідомлення теми і мети уроку.
Ми познайомимося з твором В.А. Осєєва «Три товариші». Поговоримо про дружбу і друзів. З’ясуємо, який людина може бути гідний цього звання. Дізнаємося, що треба робити, щоб нас завжди оточували вірні друзі.

учитель: До нас у клас прийшов лист із радіостудії. Нас просять допомогти в створенні радіоспектакля за оповіданням В.А. Осєєва «Три товариші».

слайд №2 Портрет письменниці. Книга «Три товариші».

В одній з книг Валентина Олександрівна звернулася до своїх читачів з такими словами:

“Хлопчики і дівчатка! Коли я була такою, як ви,

Один раз мама запитала:

– Сподобався тобі розповідь?

– Не знаю. Я про нього не думала.

Мама дуже засмутилася.

З тих пір, прочитавши розповідь, я стала думати про хороших

і поганих вчинках дівчаток і хлопчиків, а іноді і

про свої власні. І так як в житті мені це допомогло,

то я написала для вас короткі розповіді,

Тепер будемо вчитися думати про те, що ви читаєте.

З чого ми почнемо?

діти: Прочитаємо розповідь, познайомитися з героями твору, з характерами персонажів, вжівёмся в образ, розіграємо радіоспектакль. (План роботи записується на дошці і учнями).

Як ви думаєте, про що буде йти мова в оповіданні?

Про дружбу (Зміцнюється на дереві пророкувань).

У конверті лежать 4 фігурки хлопчиків (Фігурки виставляються на дошку>.

Як ви думаєте, хто ці хлопчики?

Діти. Це герої оповідання. Товариші, друзі (Зміцнюється на дереві

Учитель. Кого можна назвати другом, товаришем?

Запишіть свою думку на листочках, обміняйтеся думкою з сусідом.

Діти. Називають своє визначення.

Складається кластер. слайд №3.

4. Знайомство з новою темою.

Учитель. Отже, ми прочитаємо зараз розповідь і перевіримо свої припущення. Познайомимося з героями твору.

а) Первинне читання тексту вчителем з зупинками.

– Ти, напевно, в кишені ніс, а треба в сумку класти, – сказав Мишко.

Учитель. Як ви думаєте, чим закінчилася ця історія? Припущення дітей – хлопчики поділися сніданком, Вітя знайшов свій сніданок (Зміцнюються на дереві пророкувань).

б) Самостійне читання оповідання.

Учитель. Прочитайте розповідь, порівняйте свої припущення. Що вас здивувало?

Порівняння своїх припущень з текстом автора (Звернення до древу пророкувань).

Діти. Здивувало те, що тільки один хлопчик поділився сніданком з Вітею.

Учитель. Чи підходить назва «Три товариші» до розповіді?

в) Робота над образами героїв.

Де стався цей випадок? Чому Вітя стояв осторонь і не снідав? Зачитайте цей уривок. Виберіть фігурку хлопчика.

(Фігурки хлопчиків досить виразні. Вітя, що втратив сніданок, варто, опустивши голову. Коля готується відкусити великий шматок білого хліба. Миша дістає свій сніданок з портфеля).

Як звали його товаришів? Виберіть фігурки Колі і Міші. Чи стало їм шкода Вітю? Захотіли вони допомогти Віті? Як потрібно прочитати слова Колі і Міші? Знайди і прочитай ці слова байдуже.

Як повів себе Володя? З яким почуттям потрібно говорити його слова?

Що можна сказати про Вітю?

Яким було його настрій?

Які слова підказують, що Віті був засмучений?

Прочитайте слова Віті з пригніченою інтонацією.

4. Практична робота.

Прочитайте і позначте слова персонажів. Самостійно кожна група готує читання за ролями.

Творча робота. Робота групами.

Як би ви вчинили в такій ситуації?

Як ви думаєте, як будуть розвиватися події далі? Придумайте

7. Гра «Збери прислів’я».

У народі складено багато прислів’їв про дружбу. Прислів’я розсипалися.

Друзі пізнаються в біді.

Міцну дружбу і сокира не розрубиш.

Сам гинь, а товариша виручай.

Старий друг краще нових двох.

Яка тема нашого уроку?

З чим на уроці ми познайомилися?

Хто з героїв відповідає всім характеристикам справжнього друга?

(Звернення до кластеру).

Скільки насправді друзів виявилося у Віті?

Що значить бути хорошим другом?

В.Составленіе сінквейна. Своє розуміння слова «товариш». слайд №5.

Який? Вірний, надійний.

Що робить? Допоможе, підтримає, -подскажет.

Основна думка. Чи не кине в біді одного.

Чому вчить нас це оповідання?

В оповіданні немає прямих рад. Автор показує життєву сценку. читаючи,

ми співчуваємо одним героям і засуджуємо інших. художнє

твір дає нам можливість розібратися в людських

10. «Драбинка успіху» (Намальована на ватмані, кріпиться до дошки).
Оцініть свою роботу на уроці.

Діти кріплять на драбинці кружечки, в залежності від того, як вони оцінили свою роботу.

Я працював добре

Я міг працювати краще

Я працював погано

11. Домашнє завдання. Придумати ситуацію, в яку може потрапити Вітя, щоб йому була потрібна допомога товаришів.Як поведуть себе інші персонажі оповідання?

Урок закінчується піснею

Слайд №6. На тлі пісні картинки на тему «дружба».

Тема. В.А. Осєєва «Три товариші».

Формувати уявлення учнів про дружбу.

Вчити складати характеристику героя на основі аналізу його вчинків, розвивати вміння емоційно сприймати текст, висловлювати при читанні почуття і характер дійових осіб, розвивати критичне мислення, виховувати бажання бути кращими, добрішими, більш дружелюбним.

П резентація, «драбинка успіху», кружечки, виставка книг В.Осеевой.

Технологія: розвиток критичного мислення.

Орг. момент. Психологічний настрій.

Є у нас хвилинка терміну.

Всі готові ви до уроку

А девіз у нас який?

Все що треба під рукою.

Бути повинні у нас в порядку

Парта, книжки та зошити.

Подивилися на наших гостей, посміхнулися їм, один одному і тихо сіли.

1. Перевірка домашнього завдання.

Над чим ви працювали вдома? (Над розповіддю Валентини Осєєва «Печиво».)

Назвіть героїв оповідання. Чи всі герої вам сподобалися? До чого готувалися мама і бабуся? (До сімейного чаювання). Як надійшли хлопчики з печивом?

Який висновок можете зробити з цієї розповіді?

Послухаємо як ви виразно читаєте.

Ви вже познайомилися з кількома оповіданнями В.Осеевой. Чому ці розповіді поміщені в розділі «Вчимося уму-розуму»? Про що вони змусили нас задуматися? (Про хороших і поганих вчинках). У Осєєва багато оповідань. Ви їх зможете прочитати в ці книгах (Слайд і виставка), але всі вони вчать нас відрізняти чесність, порядність, благородні вчинки, справжніх друзів.

Як ви розумієте значення слів – справжній друг?
– А навіщо людині друг?
– Хто може бути вашим другом?

– Хлопці, скажіть, будь ласка, що для вас означає слово «дружба»?
– Яка тема нашого уроку?

Правильно тема уроку «Друзі – товариші».

Учитель: До нас у клас прийшов лист із радіостудії. Нас просять допомогти в створенні радіоспектакля за оповіданням В.А. Осєєва «Три товариші».
З чого ми почнемо?

Діти: Прочитаємо розповідь, познайомитися з героями твору, з характерами персонажів, вжівёмся в образ, розіграємо радіоспектакль. (План роботи записується на дошці і учнями).

Як ви думаєте, про що буде йти мова в оповіданні? (Про дружбу)

4. Знайомство з новою темою.

Учитель. Отже, ми прочитаємо зараз розповідь і перевіримо свої припущення. Познайомимося з героями твору.

а) Первинне читання тексту вчителем з зупинками.

– Ти, напевно, в кишені ніс, а треба в сумку класти, – сказав Мишко.

Учитель. Як ви думаєте, чим закінчилася ця історія? Припущення дітей – хлопчики поділися сніданком, Вітя знайшов свій сніданок (зміцнюються на дереві пророкувань).

б) Самостійне читання оповідання.

Учитель. Прочитайте розповідь, порівняйте свої припущення. Що вас здивувало?

Порівняння своїх припущень з текстом автора.

Діти. Здивувало те, що тільки один хлопчик поділився сніданком з Вітею.

Учитель. Чи підходить назва «Три товариші» до розповіді?

в) Робота над образами героїв.

Де стався цей випадок? Чому Вітя стояв осторонь і не снідав? Зачитайте цей уривок.

Як звали його товаришів? Чи стало їм шкода Вітю? Захотіли вони допомогти Віті? Як потрібно прочитати слова Колі і Міші? Знайди і прочитай ці слова байдуже.

Як повів себе Володя? З яким почуттям потрібно говорити його слова?

Що можна сказати про Вітю?

Прочитайте слова Віті з пригніченою інтонацією.

4. Практична робота.

Прочитайте і позначте слова персонажів. Самостійно кожна група готує читання за ролями.

5. Творча робота в групах. Розігрування радіоспектакля.

Скільки насправді друзів виявилося у Віті?

Що значить бути хорошим другом, товаришем?

6.Работа над прислів’ями.

Які ви знаєте прислів’я про дружбу? Я вам пропоную запам’ятати ще прислів’я.

7. Узагальнення відповідей.

Давайте виведемо правила справжньої дружби.

8. Робота в парах. (Складемо обкладинку до будь-якого розповіді В.Осеевой)

10. «Драбинка успіху» (Звучить пісня «Справжній друг»
Оцініть свою роботу на уроці.

Діти кріплять на драбинці кружечки, в залежності від того, як вони оцінили свою роботу.

Я працював добре.

Я міг працювати краще.

Я працював погано.

11. Домашнє завдання. Прочитати розповідь на стор.24-25, придумати продовження розповіді,